piątek, 13 czerwca 2014

Rodzaje tworzyw sztucznych cz.2


Na każdym opakowaniu z tworzywa sztucznego, na spodzie w środku loga w postaci trzech tworzących trójkąt strzałek znajduje się cyfra. Ich przedział do cyfry od 1 do 7, pierwsze trzy, najbardziej popularne oznaczają kolejno tworzywa PET, HDPE i PCV.
Co oznacza reszta?
 4 - LDPE - polietylen o małej gęstości, w przeciwieństwie do tego o dużej gęstości, z którego wykonuje się butelki HDPE. Jest to tworzywo stosunkowo bezpieczne, produkuje się z niego opakowania do żywności. Można go wielokrotnie używać, jednak nie jest aż tak bezpieczny jak HDPE.
 5 – PP - obok plastiku HDPE, jedno z najbezpieczniejszych tworzyw. Z niego również produkuje się opakowania do żywności.
 6 – PS - powszechnie znany jako styropian, PS oznacza polistyren. Ten rodzaj plastiku wydziela toksyny, co oznacza, że nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. Możemy go jednak spotkać głównie w postaci przykrywek na jednorazowe kubki na kawę czy herbatę, które dostaniemy na stacji benzynowej czy kawiarni.
 7 – ostatnia cyfra symbolizuje "inne plastiki". Jeśli na opakowaniu zobaczymy siódemkę, powinien to być znak, aby absolutnie nie używać pojemnika czy opakowania ponownie. Do tej grupy mogą należeć najniebezpieczniejsze plastiki, m.in. bardzo szkodliwy bisfenol A (BPA), mogący powodować zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz